button strona glowna

czym jest tabletka

button wady zalety antykoncepcji

button co obniza skutecznosc

gospodarka hormonalna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czym jest tabletka antykoncepcyjna?


Tabletki dzielą sie na dwa rodzaje ze względu na ich skład te bardziej popularne dwuskładnikowe zawierające hormony estrogen i gestageny oraz jednoskładnikowe tzw. Mini zawierające jedynie gestagen.
Zacznijmy od dwuskładnikowych które sa popularniejsze.
Zawierają one etynyloestradiol syntetyczny odpowiednik estrogenu, składnik ten nie ulega zmianie, jedyne co to jego ilość zmienia się zależnie od marki. Gestogen współdziałający z etynyloestradiolem jest odpowiednikiem progesteronu obecnego w organiźmie kobiety. Ten skłanik przybiera wiele form i różne marki tabletek stosują jego różne rodzaje, należa do nich: LewonorgestrelDrospirenonNorelgestrominGestoden,Dezogestrel  i tak jak w przypadku estrogenu różnią się dawkami.
Dobrze jest zwracać uwagę na typ i ilosć tych składników w przyjmowanych tabletkach, by w razie jakichś skutków ubocznych zmieniając tabletki nie zamienic je na te o identycznym składzie.
Etynyloestradiol (estrogen) hamują owulacje, natomisat estogeny zagęszczją śluz w szyjce macicy utrudniając plemnikom poruszanie sie wgłąb.
Mechanizm ma na celu dostarczenie hormonów,  które są wytwarzane w ciele kobiety w drugiej fazie cyklu odwracając gospodarkę hormonalną i utrzymując kobiete stale w fazie po-owulacyjnej, czyli niepłodnej.

Jednoskładnikowe tabletki zawierają jedynie rózne odmiany gestogenu. Według wskaźnika pearla mają odrobinę mniejszą skuteczność. Mogą jednak stanowic własciwą alternatywę dla kobiet które nie mogą brać skombinowanych tabletek. Większość mini tabletek działa na zasadzie zagęszczenia śluzu oraz zmniejszania grubości ścianki macicznej przez co jest ona mniej podatna na zgnieżdżenia jajeczka.
Są także tabletki takie jak Cerazette które jednocześnie hamują owulacje zwiększając przy tym bezpieczeństwo.
Poza składem zasadnicza różnica pomiędzy skombinowaną i jednoskładnikową tabletką leży w sposobie jej przyjmowania. Dwuskładnikowe tabletki zażywa się codziennie o tej samej porze przez 21 dni po czym stosuje się 7 dniową przerwę, podczas której występuje menstruacja. W przypadku „mini” tabletki, środek należy brać każdego dnia bez przerwy, nawet podczas menstruacji, po zakończeniu blistra należy natychmiast rozpocząć nowy.
Dla tych zapominalskich może stanowić to dodatkowy problem.